For addresses and ticket information, see bottom of page.
Click here to download this guide as a PDF file.
June
Sat 9
8Track (Capital)
Basecamp (Chance)
Luis Miguel (MSG)
Pink Floyd Tribute (Tarrytown)
Mary Lambert / Maul Blum (Daryl’s)
Mose Allison Tribute (Falcon)
Southside Johnny (Infinity)
Sweet Clementines (BPS)
Tannahill Weavers (Towne Crier)
Taste of Country Festival (Hunter)
Third Day (Beacon Theatre)
Upstate Rubdown (Colony)
West Point Jazz (Trophy Point)
Sun 10
The Cupcakes (Colony)
Eternal Summers (BPS)
Hot 97 Summer Jam (Metlife)
Paul Young (Daryl’s)
Ralph Alessi (Falcon)
Taste of Country Festival (Hunter)
Third Day (Beacon Theatre)
Mon 11
Jeon In-Kwon Band (Bergen)
Tues 12
David Crosby & Friends (Ridgefield)
Melissa Etheridge (Bergen)
Wed 13
Def Leppard/Journey (MSG)
Flaw / Smile Empty Soul (Chance)
Lucinda Williams / Steve Earle / Dwight Yoakam (Beacon Theatre)
Thurs 14
Boz Scaggs (Palace)
Daryl Hall & John Oates / Train (MSG)
Happy Together Tour (Tarrytown)
Tennis / American Film History (Colony)
Terry Reid and the Cosmic American Derelicts (Falcon)
Fri 15
Gratefully Yours (Towne Crier)
Grizzly Bear (Wellmont)
Jessie’s Girl (Daryl’s)
John Bevere (Beacon Theatre)
Lucinda Williams / Steve Earle / Dwight Yoakam (Bethel)
Marco Mendoza (Chance)
Mountain Jam Festival (Hunter)
Okkervil River (Colony)
Scott Sharrard (Falcon)
The Stone Foxes (Infinity)
Sat 16
Al Di Meola (Ridgefield)
Anthony Santos (Radio City)
Audra McDonald (Caramoor)
The Beverly: Kuinka (BPS)
Bobby Tarantino (MSG)
Clearwater Music Festival
Ed Palermo Big Band (Falcon)
Jessie’s Girl (Capital)
K104 K-Fest (Bethel)
Los Lonely Boys (Daryl’s)
Mountain Jam Festival (Hunter)
One Day Waiting (Chance)
Robert Cray Band (Infinity)
Slam Allen Band (Towne Crier)
Tracy Bonham / Blake Morgan (Colony)
West Point Concert Band (Trophy Point)
Sun 17
Boz Scaggs (Bergen)
Clearwater Music Festival
Josh Deutsch’s Pannonia (Falcon)
Mountain Jam Festival (Hunter)
Nina Simone Tribute (Colony)
Tommy Tune (Paramount)
Mon 18
Bruce Hornsby (Bergen)
Stephen Stills & Judy Collins (Ridgefield)
Yosvany Terry & Baptiste Trotignon (Falcon)
Tues 19
Happy Together Tour (Bergen)
Imagine Dragons (MSG)
Spoon / Grizzly Bear (Capital)
Wed 20
Half Waif (BPS)
Liam Payne (Beacon Theatre)
Red Wanting Blue (Daryl’s)
Rhiannon Giddens (Ridgefield)
Thirty Second to Mars (MSG)
Thurs 21
Harry Styles (MSG)
Junior Brown (Daryl’s)
Myles Mancuso Band (Falcon)
Trace Adkins (Ridgefield)
Verona Quartet (Caramoor)
Fri 22
Andrew Bird (UPAC)
Angel Vivaldi (Chance)
Bill Withers Tribute (Levon Helm)
Buddy Rich Band (Paramount)
Chris O’Leary Band (Daryl’s)
The Clair Concert (Wellmont)
Goodnight Moonshine (Towne Crier)
Harry Styles (MSG)
Jesse Marchant (BPS)
Johnny Cash Tribute (Mid-Hudson)
Leonard Cohen Tribute (Colony)
The Monkees’ Mike & Micky (Beacon Theatre)
Murali Coryell (Ritz)
Outlaws (Infinity)
Poison / Cheap Trick (Bethel)
Rolling Stones Tribute (Tarrytown)
So Percussion (Caramoor)
Tom Freund & Friends (Falcon)
Sat 23
Amanda Palmer with NOIR (Colony)
American Roots Festival (Caramoor)
Christine Ohlman (Towne Crier)
Greater Newburgh Symphony Orchestra (MSMC)
Harlem Blues Project (Falcon)
Huevos Revueltos (Radio City)
Jimmy Vivino (Levon Helm)
Judas Priest / Ratt Tribute (Chance)
Pat Benetar & Neil Giraldo (Ridgefield)
The Pleasers (BPS)
Robert Earl Keen (Infinity)
Simply Streisand (Depot)
Ultimate Doo-Wop (Beacon Theatre)
West Point Concert Band (Trophy Point)
Sun 24
Aaron Parks & Little Big (Falcon)
Jason Bonham’s Led Zeppelin (UPAC)
Jim Kweskin / Happy Traum (Colony)
Mary Fahl (Infinity)
Stephen Stills & Judy Collins (Bergen)
Mon 25
U2 (MSG)
Tues 26
Jeff Rosenstock (Colony)
Seal (Beacon Theatre)
U2 (MSG)
Wed 27
Steve Miller Band / Peter Frampton (Radio City)
White Denim (BPS)
Xeb (Daryl’s)
Thurs 28
Acadian Carbaret (Falcon)
Dead Rock West (Colony)
Isabel Leonard & Sharon Isbin (Caramoor)
Fri 29
10,000 Maniacs (Infinity)
Anders Osborne (Towne Crier)
Best of the Eagles (Wellmont)
Drew Cole (Ridgefield)
Junior Toots (Colony)
Kronos Quartet (Caramoor)
Nothing Remains (Chance)
Rosegold (BPS)
Sam Smith (MSG)
Steely Dan Tribute (Falcon)
Steve Miller Band / Peter Frampton (Bethel)
Zoso (Daryl’s)
Sat 30
Béla Fleck and the Flecktones (Capital)
Benny Havens Band (Trophy Point)
Big Guns (Chance)
Cuboricua Salsa Band (Falcon)
Ludovico Einaudi (Radio City)
Old 97’s (Tarrytown)
The Orchestra (Bergen)
Orchestra of St. Luke’s (Caramoor)
Roomful of Blues (Infinity)
Sam Smith (MSG)
Shokazoba (BPS)
Unspoken (Ridgefield)
Vance Gilbert (Towne Crier)
Zoso (Daryl’s)
July
Sun 1
Asleep at the Wheel (Infinity)
Hannah Wicklund (Daryl’s)
U2 (MSG)
Thurs 5
Dirt Surfers (BPS)
Drive-by Truckers (Colony)
Robert Gordon (Towne Crier)
Fri 6
Jasper String Quartet (Caramoor)
Joe Jackson (Tarrytown)
The Music of Traffic (Bearsville)
Myles Mancuso (Towne Crier)
Speeding Females / Spowder (Colony)
Uli John Roth (Daryl’s)
Sat 7
Brand X (Towne Crier)
Cast of Beatlemania (Infinity)
John Hall Band Reunion (Colony)
Kinky Friedman (Daryl’s)
Sistine Chapel Choir (Radio City)
West Point Band (Trophy Point)
Yes (Wellmont)
Sun 8
Brand X (Infinity)
Happy and Adam Traum (Towne Crier)
Paul Green (Levon Helm)
Sebastian Bach (Chance)
Tues 10
Radiohead (MSG)
Wed 11
Radiohead (MSG)
Thurs 12
The Deadbeats (Colony)
Jessie Colin Young (Daryl’s)
Michael Brown (Caramoor)
Porcelain Helmet (BPS)
Fri 13
Beyond Purple (Chance)
David Mallett (Towne Crier)
Erasure (Beacon Theatre)
Freddie McGregor (Bearsville)
James Maddock (Daryl’s)
Jason Aldean (Bethel)
Martin Sexton (BPS)
Pearl Charles / Fascinator (Colony)
Radiohead (MSG)
Shelby Lynne (Infinity)
Sat 14
America (Paramount)
Bernstein’s Broadway (Caramoor)
Dennis Quaid & Sharks (Ridgefield)
Erasure (Beacon Theatre)
James Hunter Six (Infinity)
KISS Tribute (Chance)
Lil Durk (Mid-Hudson)
Lindsey Webster (Colony)
M. Ward (Bearsville)
Marcia Ball (Towne Crier)
Pleasantville Music Festival
Radiohead (MSG)
Steely Dan / Doobie Brothers (Bethel)
The Weeklings (Daryl’s)
Sun 15
Chamber Fest (Caramoor)
Dave Mason / Steve Cropper (Tarrytown)
Dion (Bergen)
Erasure (Beacon Theatre)
Japanese Breakfast (BPS)
Michael Glabicki & Dirk Miller (Towne Crier)
Shelby Lynne (Daryl’s)
Mon 16
Charlie Puth (Radio City)
Foo Fighters (MSG)
Magpie Salute (Paramount)
Phillip Phillips (Ridgefield)
Tues 17
Foo Fighters (MSG)
Yes (Paramount)
Wed 18
Billy Joel (MSG)
Dickey Betts / Marshall Tucker Band / Devon Allman (Beacon Theatre)
Little Feat (Ridgefield)
Supertramp’s Roger Hodgson (Bergen)
Thurs 19
Beck (MSG)
Derek Gripper (Caramoor)
Ronnie Milsap (Ridgefield)
Fri 20
Body/Head with Kim Bordon (BPS)
Brentano Quartet (Caramoor)
Bruce Katz (Ritz)
Cracker (Infinity)
Dickey Betts (Ridgefield)
Enter the Haggis (Daryl’s)
The Pain Method (Chance)
Taylor Swift (Metlife)
Toots & the Maytals (Capital)
Sat 21
Cherish the Ladies (Towne Crier)
Cracker (Daryl’s)
Don McLean (Ridgefield)
Jazz Festival (Caramoor)
Kenny Wayne Shepherd (Capital)
Led Zeppelin Tribute (Infinity)
Lynyrd Skynyrd (Bethel)
The Meditations (Colony)
OTEP (Chance)
Taylor Swift (Metlife)
West Point Concert Band (Trophy Point)
Sun 22
Adam Ant (Ridgefield)
Brian Wilson (UPAC)
Quebe Sisters (Towne Crier)
Steely Dan Tribute (Daryl’s)
Tab Benoit (Infinity)
Taylor Swift (Metlife)
Thompson Square (Bearsville)
Mon 23
Britney Spears (Radio City)
Tues 24
Bacon Brothers (Ridgefield)
Britney Spears (Radio City)
Devon Allman Project (Bearsville)
Panic! at the Disco (MSG)
Wed 25
Bermuda Triangle (Colony)
Hippiefest 2018 (Bergen)
Mary Chapin Carpenter (Ridgefield)
Roger Clyne (Daryl’s)
Thurs 26
Big Takeover (BPS)
Chanticleer (Caramoor)
Femi Kuti (Ridgefield)
Hollywood Undead (Chance)
Lady Antebellum / Darius Rucker (Bethel)
Walter Trout (Daryl’s)
Fri 27
Bazzi (Wellmont)
Glen Hansard (Capital)
James Hunter Six (Daryl’s)
Joey Alexander Trio (Caramoor)
Montgomery Gentry (Ridgefield)
Trivium (Chance)
Sat 28
Amanda Shires (Daryl’s)
Angélique Kidjo (Caramoor)
Big Sister (BPS)
Blackmore’s Night (Ridgefield)
Buddy Guy and Jonny Lang (Capital)
Chris Webby (Chance)
Cowboy Junkies (Bethel)
James Hunter Six (Levon Helm)
Punch Brothers (Beacon Theatre)
Sun 29
Blackmore’s Night (Wellmont)
Dylan Carlson (BPS)
Orchestra of St. Luke’s (Caramoor)
Tues 31
Todd Rundgren (Daryl’s)
August
Wed 1
Todd Rundgren (Daryl’s)
Smashing Pumpkins (MSG)
Thurs 2
Glassjaw / Quicksand (Wellmont)
Jay-Z and Beyoncé (Metlife)
Jerry Douglas (Ridgefield)
Fri 3
The Alarm (Daryl’s)
CTA (Paramount)
Dierks Bentley (Bethel)
Dio Disciples (Chance)
Gordon Lightfoot (Wellmont)
Jay-Z and Beyoncé (Metlife)
Larry Carlton (Towne Crier)
Sat 4
Benny Havens Band (Trophy Point)
Free Cake for Every Creature (BPS)
Garcia Project (Chance)
Jesse Colin Young (Levon Helm)
Joan Jett and the Blackhearts (UPAC)
Luther “Guitar Jr.” Johnson (Towne Crier)
Patty Smyth & Scandal (Ridgefield)
Rolling Stones Tribute (Infinity)
Wise Old Moon (Daryl’s)
Sun 5
Beach Boys / Righteous Brothers (Bethel)
Tues 7
John Denver Tribute (Bergen)
Rod Stewart / Cyndi Lauper (MSG)
Wed 8
ABBA Tribute (Bergen)
Dark Star Orchestra (Ridgefield)
Dylan Doyle Band (Daryl’s)
Thurs 9
The Blasters (Daryl’s)
Bonny Doon (BPS)
Rasputina (Colony)
Fri 10
Air Supply (UPAC)
Band of Horses (Capital)
The Blasters (Colony)
Entrain (Infinity)
Frenchy and The Punk (BPS)
Godsmack Tribute (Chance)
The Playback / Junket (Towne Crier)
Shakira (MSG)
Sat 11
Beausoleil (Towne Crier)
Eagles Tribute (Tarrytown)
Jason Aldean (MSG)
Jeff Daniels (Infinity)
Lee Ann Womack (Levon Helm)
Lloyd Cole (Daryl’s)
Trombone Shorty (Bethel)
West Point Concert Band (Trophy Point)
Sun 12
Beres Hammond (Chance)
Gordon Lightfoot (Paramount)
Jeff Daniels (Ridgefield)
Justin Hayward (Tarrytown)
Richard Shindell (Towne Crier)
Tony Lucca / Jesse Ruben (Daryl’s)
Tues 14
Toad the Wet Sprocket (Bethel)
Wed 15
The Beach Boys (Ridgefield)
Jeff Beck (Capital)
Thurs 16
Donna the Buffalo (Daryl’s)
Postmodern Jukebox (Ridgefield)
Fri 17
Fleetwood Mac Tribute (Daryl’s)
Eli Young Band (Palace)
Kansas (Tarrytown)
Molly Hatchet / Radar (Chance)
Old Blind Dogs (Towne Crier)
Rufus Wainwright (Capital)
Sat 18
American Idol Live (Bergen)
Benny Havens Band (Trophy Point)
Fleetwood Mac Tribute (Daryl’s)
Hippiefest 2018 (Paramount)
Journey Tribute (Infinity)
Kenny Chesney (Metlife)
Kansas (UPAC)
Sun 19
Fishbone (Chance)
Fleetwood Mac Tribute (Daryl’s)
Jazz in the Valley (Poughkeepsie)
O.A.R. (Bethel)
Tues 21
Jeff Lynne’s ELO (MSG)
Wed 22
Dick Dale (Daryl’s)
Jeff Lynne’s ELO (MSG)
Thurs 23
Billy Joel (MSG)
Eliot Lewis (Daryl’s)
Lords of 52nd Street (Bergen)
The Meters (Capital)
Rodney Crowell (Infinity)
Fri 24
311 & The Offspring (Bethel)
Drake & Migos (MSG)
Everly Brothers Experience (Bearsville)
Glenn Tilbrook (Daryl’s)
Pimpinela (Beacon Theatre)
Sat 25
Chris Isaak (Wellmont)
Drake & Migos (MSG)
Glenn Tilbrook (Colony)
Sun 26
Billy Joel Tribute (Towne Crier)
Melissa Etheridge (Tarrytown)
Mon 27
Drake & Migos (MSG)
Thurs 30
Brandon Lay (Palace)
Donavon Frankenreiter (Daryl’s)
Shovels & Rope (Ridgefield)
Fri 31
AC/DC Tribute (Chance)
The Fixx (Paramount)
Laura Pausini (Radio City)
Live at the Fillmore (Daryl’s)
September
Sat 1
Chris Isaak (Paramount)
Daimh (Towne Crier)
Roomful of Blues (Daryl’s)
West Point Band (Trophy Point)
Sun 2
Deep Purple / Judas Priest (Bethel)
Venues
Bearsville Theater
291 Tinker St. (Route 212), Bearsville
845-679-4406 | bearsvilletheater.com
Beacon Theatre
2124 Broadway, New York
msg.com/beacon-theatre
Bergen Performing Arts Center
30 N. Van Brunt St., Englewood, New Jersey
201-227-1030 | bergenpac.com
Bethel Woods Center for the Arts
200 Hurd Road, Bethel
866-781-2922 | bethelwoodscenter.org
BSP Kingston
323 Wall St., Kingston
845-481-5158 | bspkingston.com
The Capital Theatre
149 Westchester Ave., Port Chester
914-934-9362 | thecapitoltheatre.com
Caramoor Center for Music and the Arts
149 Girdle Ridge Road, Katonah
914-232-1252 | caramoor.org
The Chance
6 Crannell St., Poughkeepsie
866-777-8932 | thechancetheater.com
Clearwater Festival
Croton Point Park, Croton-on-Hudson
clearwaterfestival.org
The Colony
22 Rock City Road, Woodstock
845-679-7625 | colonywoodstock.com
Daryl’s House
130 Route 22, Pawling
845-289-0185 | darylshouseclub.com
The Falcon
1348 Route 9W, Marlboro
845-236-7970 | liveatthefalcon.com
Greater Newburgh Symphony Orchestra
Mount Saint Mary College, Newburgh
845-913-7157 | newburghsymphony.org
Hunter Mountain
64 Klein Ave., Hunter
800-486-8376 | huntermtn.com
Infinity Music Hall
20 Greenwoods Road West, Norfolk, Connecticut
860-542-5531 | infinityhall.com
Jazz in the Valley
Waryas Park, Poughkeepsie
845-384-6350 | jazzinthevalleyny.org
Levon Helm Studios
160 Plochmann Lane, Woodstock
845-679-2744 | levonhelm.com
Madison Square Garden
Seventh Avenue and 32nd, New York
msg.com
Metlife Stadium
1 Metlife Stadium Dr., East Rutherford, New Jersey
metlifestadium.com
Mid-Hudson Civic Center
14 Civic Center Plaza, Poughkeepsie
845-454-5800 | midhudsonciviccenter.org
The Palace
61 Atlantic St., Stamford, Connecticut
203-325-4466 | palacestamford.org
Paramount Hudson Valley
1008 Brown St., Peekskill
914-739-0039 | paramounthudsonvalley.com
Philipstown Depot Theatre
Garrison’s Landing, Garrison
845-424-3900 | philipstowndepottheatre.org
Pleasantville Music Festival
pleasantvillemusicfestival.com
Radio City Music Hall
1260 Sixth Ave., New York
msg.com/radio-city-music-hall
The Ridgefield Playhouse
80 East Ridge, Ridgefield, Connecticut
203-438-5795 | ridgefieldplayhouse.org
The Ritz Theater
107 Broadway, Newburgh
safe-harbors.org/the-ritz-theater
Tarrytown Music Hall
13 Main St., Tarrytown
877-840-0457 | tarrytownmusichall.org
Towne Crier Cafe
379 Main St., Beacon
845-855-1300 | townecrier.com
Ulster Performing Arts Center (UPAC)
601 Broadway, Kingston
845-339-6088 | bardavon.org
Wellmont Theater
5 Seymour St., Montclair, New Jersey
973-783-9500 | wellmonttheater.com
West Point Band
Trophy Point Amphitheater, West Point
845-938-2617 | westpointband.army.mil